Matura z języka polskiego – jak zadbać o odpowiednie przygotowanie?

Daniel

Większość uczniów szkół ponadpodstawowych decyduje się na podejście do egzaminu maturalnego. Ich wybory rozszerzeń mogą różnić się diametralnie. Matury na poziomie podstawowym jednak każdy z nich zmuszony jest napisać na określony wynik, by uzyskać wykształcenie średnie. W ich skład wchodzi matematyka, język angielski oraz tytułowy język polski. W jaki sposób przygotowywać się do ostatniego z wymienionych egzaminów, aby bezstresowo uzyskać zaliczenie? Warto przede wszystkim wybrać odpowiedni, przodujący podręcznik, który posiadać będzie całą wymaganą wiedzę. Sprawdzoną serią od wydawnictwa Nowa Era jest “Ponad Słowami 3“, którą przedstawimy bliżej w dalszej części tekstu.

Przewodnik po wymaganiach maturalnych

Przygotowując się do jakiejkolwiek matury, początkowo powinniśmy sprawdzić szczegółowo podstawę programową. Umożliwi to nam skupienie się na najważniejszych rzeczach, które z największym prawdopodobieństwem spotkamy na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Seria “Ponad Słowami 3” zawiera całość materiału, który przerabiany jest w 3 klasie szkoły ponadpodstawowej. Składa się z dwóch części, które przeznaczone są na odpowiednio pierwsze i drugie półrocze. Co znajdziemy w środku? Anna Równy, Joanna Ginter, Joanna Kościerzyńska, Anna Cisowska, Aleksandra Wróblewska i Małgorzata Matecka, czyli autorzy omawianych książek zadbali o dużą ilość zadań maturalnych, które powinny być najważniejszym elementem przygotowań maturalnych każdego ucznia. Jaki jest ku temu powód?

Praktyka czyni mistrza

Wydawać by się mogło, że to informacje teoretyczne stanowią podstawę wiedzy i umiejętności potrzebnych na maturze. Jest to tylko w części prawda. Teoria przydaje się do podstaw, które rozwinąć możemy jedynie przez regularną pracę z zadaniami maturalnymi. “Ponad Słowami 3” zadbało o ten fakt. Drugim, ważnym elementem matury z języka polskiego są wypracowania. Wspomniana seria daje także uczniowi wskazówki, co do struktury i informacji, jakie rozprawki, artykuły czy też interpretacje wierszy powinny zawierać.